HISTORIA BANKU
Bank Spółdzielczy w Chojnie został założony 28 lutego 1947 r. z inicjatywy 22 założycieli, którym przewodniczył ks. Andrzej Czechowicz i wśród których byli: Bronisław Ślusarz, Antoni Hejna, Józef Dziubanowski, Władysław Tomczak, Antoni Krzyżewski, Lambert Soska, Stanisław Michna, Józef Leśniak, Roman Pelc, Angelo Andreatto, Franciszek Dembniak, Bolesław Prengiel, Mieczysław Baumgard, Henryk Greb, Zygmunt Kubicki, Stanisław Jemioła, Teofil Barcikowski, Wiktor Czuba, Jan Bański, Władysław Jankowski. Byli to osadnicy, którzy odbudowywali życie społeczne na „Ziemiach Zachodnich” po zniszczeniach II wojny światowej. 25 września 1947 roku Bank został wpisany do rejestru spółdzielni pod nazwą Spółdzielczy Bank Ludowy. Udział wynosił 1.000 zł, a wpisowe 100 zł.
Przez prawie 40 lat był jedyną placówką bankową w Chojnie. Bank Spółdzielczy przechodził różne koleje losu, podobnie jak cała spółdzielczość bankowa w Polsce. Wielokrotnie zmieniano nazwę Banku. W roku 1950 przemianowano Spółdzielczy Bank Ludowy na Gminną Kasę Spółdzielczą a od 1965 roku funkcjonuje pod nazwą Bank Spółdzielczy w Chojnie. Zmiany jakie nastąpiły w Polsce po roku 1989 nie pozostały bez wpływu na funkcjonowanie banków spółdzielczych. Nowe warunki funkcjonowania spowodowały, iż z blisko 1.600 banków spółdzielczych na początku lat 90 – tych funkcjonuje obecnie około 600 banków. Zmiany jakie nastąpiły w latach 90 – tych spowodowały, iż pozostałe, funkcjonujące aktualnie banki spółdzielcze to nowoczesne podmioty funkcjonujące na konkurencyjnym rynku, oferujące nowoczesne usługi finansowe. Zmiany nie ominęły Banku Spółdzielczego w Chojnie, który przyczyniając się do odbudowania pozycji polskiej bankowości spółdzielczej stał się w roku 1996 założycielem i akcjonariuszem Bałtyckiego Banku Regionalnego S.A. w Koszalinie. W roku 1998 nastąpiło połączenie Banku Spółdzielczego w Chojnie z Bankiem Spółdzielczym w Mieszkowicach oraz Bankiem Spółdzielczym w Starym Czarnowie. Od roku 2001 Bank Spółdzielczy w Chojnie jest członkiem Spółdzielczej Grupy Bankowej, do której należy 195 banków spółdzielczych oraz SGB-Bank S.A. w Poznaniu. Obecnie Bank Spółdzielczy w Chojnie to nowoczesny, bezpieczny bank, który oferuje nowoczesne usługi finansowe.
MISJA BANKU
Naszą misją jest stworzenie podmiotu gospodarczego, który będzie w sposób profesjonalny i kompleksowy zaspokajać potrzeby finansowe na rynku detalicznym oraz małych i średnich przedsiębiorstw, umacniać systematycznie udział w rynku, stymulować rozwój gospodarczy środowisk lokalnych.
Naszą wizją jest Bank liczący się na rynku usług finansowych obejmujący swym działaniem znaczną część rynku w sposób satysfakcjonujący dla klientów Banku.
Jesteśmy wiarygodnymi doradcami finansowymi dla naszych klientów. Dążymy do jak najwyższego poziomu zadowolenia klientów z jakości obsługi.
Nasza tradycja sięga 1947 roku. Myśląc o przyszłości, odwołujemy się do wartości, którymi kierowali się założyciele naszego banku.
Działamy lokalnie. Nasi klienci nie są dla nas anonimowi. Zawsze jesteśmy gotowi do współpracy, by wspólnie z nimi realizować ich cele.
W zarządzaniu ryzykiem kierujemy się zaleceniami instytucji nadzorczych, tak by rozwijać się bezpiecznie z odpowiednio dużym marginesem bezpieczeństwa.
Obowiązujący Statut Banku Spółdzielczego w Chojnie - Tekst jednolity po zmianach wprowadzonych Uchwałą nr 31/2018 Zebrania Przedstawicieli z dnia 05.12.2018 r. (postanowienie Sądu Rejonowego w Szczecinie XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego z dnia ..................... r.).
Pobierz statut bankuChojna ul. Jagiellońska 9, 74-500 Chojna tel. 91 464 77 00 faks 91 464 77 89
KRS: 0000095782 REGON: 000507673 NIP: 858-000-73-29 BIC CODE (SWIFT): GBWCPLPP